Wycieczka klas 7a i 8 do Muzeum Powstania Warszawskiego i kina

Data: 23.03.2022 r., godz. 00.45    528
Grupa uczniów z klas 7a i 8 wybrała się na wycieczkę do Warszawy.

Grupa uczniów z klas 7a i 8  wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.  
Nowoczesne, multimedialne Muzeum, jedyne tej klasy w Polsce, zrobiło na nich duże wrażenie, dostarczyło wielu wspaniałych przeżyć i stanowiło wspaniałą żywą lekcję historii.  Jest to wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę oraz upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie 1944 roku, bo o nim mowa, na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski.
Multimedialna ekspozycja oddaje atmosferę powstańczej Warszawy, pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej ale także opisuje powojenny terror komunistyczny. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy posłuchasz opowieści powstańców i obejrzysz powstańcze pamiątki. Zrozumiesz jak się czuli przemieszczający się  kanałami żołnierze i zobaczysz z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”.Możesz też zrobić sobie zdjęcie z wierną repliką Liberatora B-24J. Z takich samolotów  dokonywano zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawy.
Serce obiektu stanowi stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach, a z wewnątrz dobiega brzmienie bijącego serca, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

W przylegającym do Muzeum Parku Wolności  uczniowie zwrócili uwagę na Mur Pamięci. Wyryto na nim blisko 11 tysięcy nazwisk poległych w Powstaniu żołnierzy. Są tam też powstańcze murale autorstwa znanych polskich artystów na „Murze Sztuki”. 

63 powstańcze dni, ukazane w pasjonujących życiorysach powstańców, wzbudziły podziw i wielkie uznanie uczniów. Sala Małego Powstańca w sposób szczególny działa na wyobraźnię młodych Polaków, ukazując bohaterstwo dzieci, żołnierzy Powstania, którym przyszło zapłacić cenę najwyższą. Kama”, „ Zo”, „Wypad” czy „Szary” to tylko kilka z tysięcy pseudonimów żołnierzy Armii Krajowej, jakie Muzeum ocaliło od zapomnienia.

galeria