Bieg "Tropem Wilczym"

Data: 03.03.2023 r., godz. 14.58    140
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Jest to święto upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego                           i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władząkomunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Społeczność naszej szkoły uczciła pamięć o Żołnierzach Niezłomnych biorąc udział w XI ogólnopolskiej edycji Biegu „TROPEM WILCZYM”, organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. Był  to bieg na dystansie 1963 metrów. Jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. W biegu, który odbył się w pobliskim lesie, co ze względu na ukształtowanie terenu było dodatkową trudnością, wzięło udział 30 uczniów i uczennic z kl. 6-8. Na zwycięzców czekały okolicznościowe medale, koszulki, komiksy i śpiewniki patriotyczne. Wszyscy, którzy pokonali cały dystans, otrzymali słodki upominek. 

Uczestnicy biegu podkreślali, że nie ważny był wynik i zajęte miejsce, tylko uczczenie pamięci o bohaterskich Żołnierzach Wyklętych. 

Wyniki biegu

- Kategoria chłopcy

1 miejsce Norbert Klusek

2 miejsce Oskar Karczmarczyk

3 miejsce Volodymyr Onyshchuk 

Wyróżnienia: Krzysztof Szczepanik, Igor Jabłecki, Orest Kozachuk, Aleksander Karczmarczyk, Oskar Klusek, Oleksandr Paskal, Mateusz Kuźnicki, Krystian Borkowski, Adrian Borkowski, Hubert Kaczmarczyk

- Kategoria dziewczęta

1 miejsce Anna Pietrucha

2 miejsce Weronika Balcer

3 miejsce Wiktoria Traczyk

Wyróżnienia: Zofia Mamińska, Iga Stachurska, Oliwia Pęczek, Julia Pałaszewska, Patrycja Podgórska, Marlena Bielecka, Weronika Wyszyńska, Maria Adamska.

Na zakończenie warto podkreślić, że Bieg „Tropem Wilczym”, odbył się w naszej szkole po raz drugi i zawodnicy, zwłaszcza z kl. 6, już z niecierpliwością czekają na kolejną edycję za rok. 

galeria