Apel z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Data: 13.04.2022 r., godz. 13.54    208
Katyń... Pamiętamy

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm w 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD (przez ponad pół wieku Związek Radziecki utrzymywał, że zbrodni tej dokonali żołnierze niemieccy- tzw. „kłamstwo katyńskie”).

11 kwietnia 2022 r. podczas apelu, wspominaliśmy Polaków pomordowanych przez Związek Radziecki na czele z płk. Stefanem Rychalskim, któremu poświęcony jest Dąb Pamięci rosnący przed naszą szkołą. Oddaliśmy także hołd tym, którzy zginęli w czasie katastrofy smoleńskiej, lecąc do Katynia na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Prowadzący uroczystość  przypomnieli okoliczności wymordowania Polaków przez służby NKWD.
Uczniowie naszej szkoły, poprzez recytację wierszy i pieśni, starali się przybliżyć emocje oraz odczucia, jakie musiały towarzyszyć więzionym, a następnie zamordowanym i ich rodzinom, które nie mogły mówić prawdy o Katyńskim Lesie.
Przy Dębie Pamięci wystawiona została warta harcerzy. Na zakończenie apelu społeczność szkoły odmówiła modlitwę w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, a przed tablicą poświęconą płk. Stefanowi Rychalskiemu zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

galeria